מוניקה הדרי

אני יוצרת בטכניקות קראמיות שונות שאת חלקן רכשתי בזמן לימודיי ואת האחרות פיתחתי בעצמי תוך כדי עבודתי. כמו כן פיתחתי יחד עם חברתי הקרמיקאית ציפי איתי את החומר:"צמח" (ראשי תיבות של ציפי, מוניקה חומר), לאחר למעלה מחצי שנה של ניסיונות בעזרת הגיאולוג יהוא אביטל המייצר את החומר עבורי ועבור כול דורש לפי המתכון שלנו.

הדרישות שלי בחיפוש החומר הרצוי היו: צבעו הטבעי והחם שנע בין אוקר צהוב, אדמדם וחום, וזאת מכיוון שחלק מעבודותיי אני משאירה ללא חיפוי כלל או עם חיפוי חלקי של צבע. לכן לצבעו הטבעי של החומר הייתה עבורי חשיבות. כמו כן רציתי חומר בעל חוזק מכני גבוה – בשריפה גבוהה -על מנת שהמוצרים אותם אני יוצרת ובעיקר אלה השימושיים יהיו עמידים בתנור, במיקרו ובמדיח. כמו כן נדרש מהחומר שיתאים גם לעבודה על אובניים וגם לטכניקות אחרות כגון משטחים ועוד. בנוסף פיתחתי חומר אחר, אותו אני מכינה בעצמי, שמעורב עם בזלת טחונה. השריפה הגבוהה בה אני שורפת את המוצרים משחזרת כאילו את הלבה שפרצה מבטן האדמה כשהיא נוזלית והיא התקרשה ביציאתה לאטמוספרה, התמצקה ונעשתה לבזלת שחורה. במוצרי הקרמיקה הנעשים מחומר זה גרגירי הבזלת יוצרים נקודות שחורות ובמוצרים עם זיגוג הבזלת נמסה לתוך הזיגוג ויוצרת מרקמים מנומרים.
מלבד עיצוב המוצרים מעניין אותי גם הצד הטכנולוגי של החומר כלומר, ההרכב הכימי של החומרים. אני מרכיבה בעצמי את כול הזיגוגים (הגלזורות) שבהם אני משתמשת.
אני חיה בקיבוץ גבת, שבעמק יזרעאל, בסביבה חקלאית ובקרבה לטבע. הטבע הוא מקור בלתי אכזב ורבות מהצורות
של עבודותיי שאובות ממקור זה.
טווח עבודותיי רחב ומגוון ואני סקרנית לנסות ולהתנסות כאשר דגש חזק מושם על גימור מוקפד של כול מוצר. מעניין אותי לעצב מוצרים שימושיים בכלל ובמיוחד כשנדרש לפתור בעיות ולהיענות להזמנות מיוחדות המתאימות לתפישתי. עיצבתי כלים לארוחת בוקר בצימרים, כלי הגשה גדולים לשף בעל קייטרינג, כלים למסעדה צרפתית ועוד …

מוניקה הדרי