לאישה יוני 2006

קרמיקה. בגיל עשר, כשמוניקה הדרי הגיעה ארצה, היא הייתה ניצולת מחנה ריכוז בטרנסנייסטריה ושבעת נדודים באירופה. שבעים שנה חלפו מאז, והיום היא חיה בקיבוץ גבת, עובדת ויוצרת בקרמיקה בסטודיו "קרמוניקה".
אחרי לימודי אומנות בסמינר אורנים ולימודי עיצוב קרמי ב"בצלאל", כשהפכה בעצמה למורה ולאוטוריטה בתחום, היא חיפשה חומר מקומי לעבודות הקדרות, ופיתחה תרכובת בשם "צמח" הקרויה על שמה ועל שם שותפתה ציפי איתי. סדרת הכלים שזכתה לשם "פיצוחים" (בתצלום) נולדה במקרה, כשכלי שמוניקה הכינה נקרע והמבנה שנותר הזכיר לה שקי יוטה בשדה.

מוניקה הדרי חברת קיבוץ גבת, בוגרת המכון לאומנות בסמינר הקיבוצים "אורנים" ובוגרת המחלקה לעיצוב קרמי ב"בצלאל". לימדה אומנות במשך 13 שנה בבית הספר היסודי והתיכון בקיבוץ גבת. ארבע שנים לימדה וריכזה את סדנת הקרמיקה במכון לאומנות בסמינר למורים "אורנים", כמו כן לימדה בוגרים בקורס קרמיקה במכללת גורן -יזרעאל. כיום עובדת ויוצרת בסטודיו שלה לקרמיקה בקיבוץ גבת. ב- 1984 נפתחה הגלריה "קרמיקה גבת" בקיבוץ גבת, בה מוצגות ונמכרות עבודותיה. מוניקה מעצבת את עבודותיה בעיקר בחומרי אבנית (STONE WARE ) ושורפת בטמפרטורה של 1250 מעלות צלסיוס ומעלה. את הזיגוגים וחלק ניכר מן הגופים הקרמיים, בהם היא משתמשת, היא מרכיבה בעצמה. מוניקה יוצרת על גבי אבניים וכמו כן בטכניקות קרמיות אחרות. עיצוביה כוללים כלים שימושיים לשולחן ולתנור, וכן קרמיקה פיסולית.